LASER FRAKCYJNY CO2

powrót

Opis zabiegu

Technologia tego urządzenia jest najnowszym osiągnięciem techniki laserowej stosowanej w dermatologii – laser światłowodowy zbudowany z włókna szklanego, wytwarza strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy, rozrzucanych równomiernie po skórze głowicą skanującą.  Efektem działania jest odmładzanie i wygładzanie się skóry. Laser frakcyjny inaczej niż stosowane do tej pory lasery, nie naświetla lub nie odparowuje jednorodnie powierzchni skóry, ale "dziurkuje" ją tysiącami mikroskopijnych kolumn, pozostawiając wokół "studni oparzeń" siateczkę utworzoną z wysp zdrowej, nie uszkodzonej skóry. Dzięki temu proces leczenia postępuje  bardzo szybko i bez tworzenia widocznej rany.

Czy zabieg jest bolesny?

Przy energiach impulsu powyżej 10 mJ mamy uczucie przykrego mrowienia. Przy wyższych energiach, zastosowanie kremu znieczulającego (EMLA) na co najmniej 1 godzinę przed zabiegiem, znosi całkowicie ból w trakcie zabiegu. Przy najwyższych energiach >20mJ i dużych powierzchniach, można zastosować lokalne znieczulenie stomatologiczne. 

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?

Większość pacjentów widzi poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu. W dużej części wynika to z pewnego obrzęku, który maskuje zmarszczki i blizny. Ostateczny efekt będący efektem przetworzenia kolagenu uzyskujemy po okresie od 2 do4 dni tygodni. Wtedy widoczne już są trwale rezultaty odnowy. Odbudowa skóry jest doskonale widoczna po 4-5 tygodniach od zakończeniu serii 3-5 zabiegów.  Przebudowa  kolagenu powoduje wygładzanie i ujędrnianie skóry jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu.

Zmiany w naskórku i kolagenie w skórze właściwej, wywołane zabiegami, są trwałe. Obiektywne badania naukowe wykazały, że pozytywne zmiany, wywołane zabiegami, nie cofają się po 6 miesiącach po ich zakończeniu. Jednak słońce, siła ciążenia i czas mogą przyczynić się do osłabienia efektów zabiegu.

Schemat terapii

W jednym zabiegu laser działa tylko na 10 - 20 % powierzchni wybranego obszaru skóry. Pełna regeneracja skóry i ostateczne efekty zostaną osiągnięte po zrealizowaniu serii 2 – 4 zabiegów. Stwierdzono,  że jeden zabieg laserem frakcyjnym ablacyjnym daje rezultat porównywalny do 4-5 zabiegów nieablacyjnych.

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu na skórze pojawia się zaczerwienienie i lekkie opuchnięcie. Może też pojawić się przejściowa wysypka. Skóra wygląda, jak po  długotrwałym opalaniu, ze wszystkimi charakterystycznymi dla tego stanu dolegliwościami. Po kilku godzinach dolegliwość moja, tym szybciej im konsekwentniej stosujemy wszystkie środki używane w łagodzeniu podrażnionej skóry.

Zaczerwienienie mija po 3-5 dniach, obrzęk nasila się po 2 dniach i po 3-4 znika. Następnie skóra nieco brązowieje i złuszcza się. Po tygodniu wraca do normalnego wyglądu. Jeżeli stosowano znieczulenie iniekcją, to w miejscu wkłucia mogą pojawić się przejściowe siniaki.

Dla przyspieszenia procesu gojenia się zmian na skórze po przebytej procedurze lasera frakcyjnego dobrym rozwiązaniem jest połączenie tego zabiegu z podaniem osocza bogato płytkowego w obszarze skóry objętym działaniem lasera frakcyjnego (patrz Osocze bogato płytkowe).

Przeciwwskazania oraz działania niepożądane

  • choroba nowotworowa skóry,
  • ciąża,
  • stosowane wcześniej w tym miejscu wypełniacze. Czas gojenia  może trwać do 7 dni.  W przebiegu zabiegu mogą występować :zaczerwienienie, obrzękniecie, pęcherze.

Wskazania

  • zmarszczki i zwiotczenie skóry,
  • zmarszczki wokół oczu, „worki” pod oczami,
  • soft-lifting,
  • wygładzenie i odmładzanie, poprawa elastyczności skóry,
  • rozszerzone pory, zaskórniki,
  • rozstępy,
  • usuwanie blizn różnego pochodzenia,
  • płytkie, rozległe zmiany naczyniowe,
  • zmiany pigmentowe, przebarwienia, ostudy, plamy starcze,
  • niejednolity odcień skóry,
  • uszkodzenia słoneczne,
  • szorstka skóra, wyrównanie nierówności skóry.