
Lifting bez skalpela
First lift, czyli multi puncture filaments, to najnowsza, nieinwazyjna i bezpieczna metoda poprawienia wyglądu skóry.
Z wiekiem skóra traci swoją objętość, elastyczność oraz jędrność, a na jej powierzchni pojawiają się najpierw drobne, a z czasem głębsze zmarszczki jak też liczne przebarwienia. Istnieje wiele metod poprawiania stanu skóry twarzy, od bardziej inwazyjnych jak lift chirurgiczny, do mniej inwazyjnych polegających na stymulowaniu włókien kolagenowych i elastycznych skóry z użyciem różnych produktów.
Jednym z najnowszych sposobów poprawienia stanu skóry twarzy, szyi, dekoltu, jak również innych okolic ciała jest zastosowanie nici PDO. Są one wykonane z rozpuszczalnej substancji polidioksonanu. System nici powstał 5 lat temu w Korei Południowej na podstawie wieloletnich obserwacji. Początkowo stosowano je głównie jako szwy skórne i podskórne w chirurgii plastycznej, gastroenterologii, urologii, ginekologii i okulistyce.
Nić PDO to syntetyczne , biowchłanialne włókno, które rozpuszczając się w organizmie człowieka pobudza w tkankach proces neokolagenezy. Stymuluje produkcje kolagenu odpowiedzialnego za jędrność skóry. Jednocześnie stymuluje syntezę elastyny odpowiedzialnej za jej sprężystość. Działanie włókna powoduje także syntezę naturalnego, własnego kwasu hialuronowego nadającego skórze młody wyglądu.
Proces hydrolizy nici PDO przebiega powoli, a całkowite rozpuszczenie włókien następuje w okresie 180 a 240 dni. Produktami ich rozpadu są: woda i dwutlenek węgla. Proces stymulacji białek, kolagenu i elastyny w skórze, polega na wywołaniu bardzo delikatnej reakcji mikrozwłóknienia tkanek wokół wprowadzonej nici. Dzięki temu skóra staje się grubsza, bardziej jędrna, napięta i poprawia się także jej kolor.
Zastosowanie nici PDO:
Twarz
- pionowe i poziome zmarszczki czoła
- obniżone, wiotkie i lekko opadające brwi
- zmarszczki i wiotkość powiek dolnych, worki pod oczami
- zmarszczki i wiotkość policzków
- fałdy nosowo-wargowe
- zagłębienia policzkowo- jarzmowe
- zmarszczki wokół ust
- fałd podbródkowy
- linie marionetek
Ciało
- fałdy i zmarszczki skóry szyi i dekoltu
- wiotkość skóry piersi, brzucha, ramion, ud, kolan i pośladków
Co możemy uzyskać dzięki zastosowaniu nici PDO?
Poprzez zastosowanie nici w obrębie skóry twarzy, szyi, dekoltu, jak również innych okolic ciała możemy wyeliminować drobne zmarszczki, wygładzić głębsze, poprawić jędrność, elastyczność jak i jej kolor. Uzyskujemy efekt odmłodzonej, rozjaśnionej skóry z odtworzonym stelarzem włókien kolagenowych i elastycznych.
W jakim wieku zalecane są nici PDO i czy można łączyć je z podawaniem innych preparatów?
Nici PDO można stosować jako działanie profilaktyczne u osób młodych około 30 roku życia, ale też jako działanie stymulujące u osób starszych nawet do 65 roku życia. Dość często proponowana jest terapia łączona z jednoczasowym podaniem kwasu hialuronowego dla uzyskania efektu bardziej napiętej i jędrnej skóry np. policzków.
Na czym polega zabieg, jak przebiega i jaki daje efekt?
Zabieg praktycznie jest bezbolesny. Najczęściej wykonuje się go pod znieczuleniem maścią Emla bądź znieczulając miejscowo roztworem lidokainy. W zależności od okolicy i ilości zastosowanych nici zabieg trwa około 30 – 45 minut. Efekt podniesienia skóry zauważalny jest zaraz po zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu okolica wprowadzania nici może być lekko obrzęknięta i zaczerwieniona. Mogą pojawić się niewielkie siniaki i krwiaki, które zanikają w ciągu tygodnia. Po około 10 – 14 dniach rozpoczyna się proces syntezy białek, kolagenu i elastyny. Widoczny efekt odmłodzenia skóry uzyskuje się po 3 – 4 tygodniach i utrzymuje się on do 2 lat.
Jak przygotować się do zabiegu?
Jak przed każdym zabiegiem wymagana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem, podczas której omawia się zakres zabiegu, przygotowanie przed, jego przebieg oraz okres rekonwalescencji. Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno spożywać leków „rozrzedzających krew” jak Aspiryna. Nie wykonuje się zabiegu w czasie przeziębienia i menstruacji, a na skórze miejsca operowanego nie może być żadnych stanów zapalnych, alergicznych czy opryszczki.
Jakie są przeciwskazania do wykonania zabiegu?
Pomimo, że polidioksanon jest materiałem znanym, stosowanym od wielu lat w medycynie i bezpiecznym to jednak bezwzględnym przeciwskazaniem do zabiegu są:
- ciąża i okres karmienia piersią
- choroba nowotworowa
- rany skóry i przewlekle zmiany chorobowe
- zaburzenia krzepliwości krwi, terapia przeciwzakrzepowa