Czym jest botox?

powrót

Botox, znany również jako toksyna botulinowa, to niezwykłe narzędzie w dziedzinie medycyny estetycznej, które odmienia spojrzenie na proces starzenia się skóry.

Botox to to neurotoksyna produkowana przez bakterię Clostridium botulinum. W medycynie estetycznej, ma ona zdolność tymczasowego osłabiania mięśni, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek i linii mimicznych na twarzy. Proces ten polega na wstrzyknięciu niewielkich dawek toksyny do określonych obszarów twarzy, co skutkuje zmniejszeniem napięcia mięśniowego i tym samym redukcją widocznych oznak starzenia się skóry.

OPIS ZABIEGU

Toksyna botulinowa, ma szereg zastosowań zarówno w medycynie estetycznej, jak i medycynie ogólnej.

Do głównych zastosowań w medycynie estetycznej zaliczamy :  • Redukcje zmarszczek mimicznych: To jedno z najbardziej popularnych zastosowań Botoxu. Toksyna botulinowa może tymczasowo osłabić mięśnie twarzy, które powodują powstawanie zmarszczek mimicznych, takich jak zmarszczki czoła, kurze łapki wokół oczu (zwane "kurzymi stopami") oraz bruzdy nosowo-wargowe. Działa poprzez zablokowanie sygnałów nerwowych, które powodują skurcze mięśni, co prowadzi do wygładzenia skóry i redukcji widoczności zmarszczek.
  • Leczenie nadmiernego pocenia: Botox może być stosowany w celu kontrolowania nadmiernego pocenia się (hiperhydrozy). Podanie toksyny botulinowej w obszary, w których występuje nadmierna produkcja potu, blokuje sygnały nerwowe do gruczołów potowych, zmniejszając nadmierną potliwość.